Simons Put and Take
Tommy Rene Jørgensen
"Ringeste sø ever ! "
Simons put and take er virkelig den ringeste jeg overhovedet nogensinde har oplevet.
Hjemmesiden sælger søen som en vild og fantastisk rejse med store fisk.
Dog taget i mente ved jeg godt at man ikke er garanteret bid men ville hjælpe på fangst chancen vis ejeren ikke over foderet fiskene i samtlige søer.
Når man retter henvendelse til ejeren er gloserne knap så pæne og derfor er samtalen ikke så lang da han sagligt argumentere som en 5 årig.
Nej søens nye navn må og burde være Simons fup og svindel.
Værste 200 kr for fiskeri jeg har brugt længe.
Ulrik Lønborg
"Fisketur "
Fiskede i 5 timer og fangede 6 ørreder
Fanget på små gennemløbere i farverne, grøn/hvid, kobber/sølv og pink/sort.
De absolut bedste anbefalinger herfra 😉
Henrik
"Ubehøvlet personale og slet ikke de…"
Ubehøvlet personale og slet ikke de lovede antal kilo fisk som lovet.
"Stor udsætning" er til grin.
Tomas
"Bad experience"
No toilets, yeah it is but so far away from fishing place of sturgeon lake,around the lake many feces of wild birds, dirty, garbage box is full of trash, smells not so nice, no possible contact of owner or controler of lake, not responding on phone or email. So this message about this, not about fish, fish is amazing!!
Michael Syberg
"Helt fantastisk sted og meget…"
Helt fantastisk sted og meget serviceminded. Klart det bedste sted vi har været. Gode forhold til landing af fisken. Lagt mellem pladserne.
Kan kun anbefale.
Reda
"Skuffende oplevelser"
Efter flere besøg må jeg erkende, at Simons put and take ikke er stedet for mig længere.
Ejeren af søen hverken hilser eller taler pænt til de betalende gæster- og lystfiskere.
Det samme gælder søens personale/vagter.
Desuden adskillige besøg uden nogen fangster.
Har generelt oplevet, at mange brokker sig over at fiskene ikke bider. Selv med korrekt agn og udstyr ser det ud til, at fiskene er uinteresserede eller måske endda ikke engang til stede.
Jeg vil ikke anbefale dette sted til andre lystfiskere.
Søren Toft
"besøg ved børnesøen lørdag 12.8.2023"
besøg ved børnesøen lørdag 12. august.
Masser af ørred men vores evner rakte ikke helt nok. Heldigvis var der børneinstruktør der hurtigt fik udstyret os med rette madding og fik instrueret i hvordan vi skulle få bid. En superfin oplevelse. Eneste minus. Vi fangede kun een :-) Vi kommer igen...
Marco
"Gør jer selv den tjeneste og vælg en…"
Gør jer selv den tjeneste og vælg en anden sø.
I dag var vores andet besøg ved søen. På et tidspunkt kommer ejer forbi og anklager os for at fiske med spinnere på trods af vi begge står med bombarda med Powerbait på. Vi har fisket knap en time og han siger vi skal forlade søen da der er overvågnings billeder af vi fikser med spinnere. Dem vil jeg gerne se siger jeg for det passer ikke. Det kan jeg ikke komme til. Ham hidser sig mere og mere op og beder os i meget grove vendinger om at skride. Jeg beder igen om at se den overvågning og samtidig gør jeg ham opmærksom på at han lovpligtigt skal skilte hvis han har overvågning oppe. Jeg kunne komme med over til træerne og se kameraet og så kunne jeg samtidig få en hovedet mens han klasker sine hænder sammen lige foran hovedet på mig. Her tager min telefon frem og ringer til politiet. De ringer ham op og nægter selvfølgelig. Da politiet ikke vil komme ud vælger jeg at køre da min søn ikke skal være vidende til mere af den mands opførsel eller det der var være hvis han skulle gøre alvor ud af sin trussel. Men der bliver lavet en anmeldelse på ham. Havde hørt en masse negativt om ham på forhånd. Men rygter går der altid mange af. Men må bestemt sige at have oplevet det på første hånd i dag. Gør jer selv den tjeneste at vælg et andet sted. Bare se den måde han svare på de negative anmeldelser her på siden.
Kenneth Lundqvist
"En fantastisk oplevelse"
En fantastisk oplevelse.
Torsdag d.20.04.23 skulle vi for første gang besøge Simons put and Take og det var mit barnebarns allerførste fisketur. Vel ankommet møder vi en dejlig “kontrollør” ved børnebørn hvor vi skulle vise at vi havde betalt familiekort”bedst betale sig” han gik straks igang med at fortælle mit barnebarn på 4 hvordan man bedst fanger ørreder i søen, hun slugte det hele råt, og han var der til at hun havde fanget sim først fisk. Og hun var stolt og det var Morfar også.
Tusind tak for dine små fif og gode råd tusind tak for at du gav tid til at hjælpe os. Du har givet en lille pige end fantastisk oplevelse og som hun sagde han er så sød morfar.
Rasmus Svennebanan
"Det blev ikke til meget fiskeri da…"
Det blev ikke til meget fiskeri da ejeren mener at en treårig dreng selv skal stå med fiskestang og fiske aktivt.. Come on, en tre årig og så må det ikke være far der står med stangen.. Det er sgu for plat!
Widget Preview
Add to your site