Sunglasses Shop Danmark
john terkelsen
"Først og fremmest kunne jeg ikke spore…"
Først og fremmest kunne jeg ikke spore pakken
Dernæst blev den stoppet i tolden
Det ligner en dansk side men varen kommer fra England
Varen havde været billigere at købe i Danmark
Inge Elina Jørgensen
"Sunglassesshop.dk er ENGELSK.Dette…"
Sunglassesshop.dk er ENGELSK.Dette betyder du får en ekstraregning på TOLD .
Jeg købte 2 par Lækre solbriller til 1400kr .
Så kom en ekstraregning på 580 kr ,som jeg ikke forstod betydningen af ,da det var engelske told udtryk .
Kunne ikke returnere ,da transportfirmaet var i gang .
Ovenikøbet står der FRI levering på hjemmesiden .
Sunglassesshop blev solgt til England i 2019 .Har tidligere været en supertilfreds kunde .
De kan blot skrive på hjemmesiden ,at der kommer en TOLD regning på 600 kr oveni .Så bliver folk ikke så sure .
Christian Damm
"Skulle betale 350 kr ved levering af…"
Skulle betale 350 kr ved levering af solbriller, selvom de var bestilt på en dansk webshop.
Kristian F. Kongsbach
"SE HER"
SE HER! - de oplyser ikke at du lige skal betale 400kr mere i told!! 9 dages levering og så lige en ekstra regning på 400kr!! FØJ!
Christian
"Fast service"
Two days from the UK to DK, which is fast. Had to pay import duties, which the site never mentioned. This is of course ok, but it is mandatory to mention.
Hellen Habte
"Jeg forventede at få hjem min…"
Jeg forventede at få hjem min bestilling d.18 marts og har ikke modtaget den endnu. Min bestilling er til 18 års fødselsdags gave, men jeg må desværre fonde på noget helt andet i sidste øjeblik 😟😟😟
Jeg har forsøgt at kontakte jer utallige gang men uden held. Elendig service , holder ikke hvad I lover. Havde det været muligt at bedømmer jer mindre en 1 stjerne så havde I fået minus Stjerne
Lene Munk
"Ikke dansk"
Butikken oplyser ikke at varerne sendes fra England. Den ser jo meget dansk ud ! Der kommer told og afgifter på. Det danske telefonnummer virker ikke, og den danske mail eksisterer ikke. Jeg måtte betale afgift både via UPS,s side og ved udlevering. Det blev nogle dyre solbriller!
Christopher Leth
"Firmaet er baseret i Storbritannien"
Firmaet er ikke dansk, men engelsk, så efter Brexit kommer der importafgifter oven i prisen. Og så bliver brillerne meget dyre. Det er på kanten af bondefangeri ikke at oplyse dette tydeligt på hjemmesiden. Prisen på hjemmesiden skal ifølge dansk lov indeholde alle udgifter. Jeg har desuden ikke fået sendt en ordrebekræftelse eller en forsendelsesbekræftelse på mail, sådan som firmaet selv oplyser, at de sender. Kun kurerfirmaet har sendt en bekræftelse på modtagelse af varen.
hsk
"Gode tilbud men bruger et dårlig transportfirma"
Gode tilbud. Hurtig afsendelse af varen. Ville have givet 5 stjerner, hvis firmaet brugte et andet transportfirma end UPS. Specielt når man sælger briller, er det vigtig, at man anvender et transportfirma, der kan håndtere pakker ordentligt. Har igen modtaget en pakke fra UPS, der er blevet mishandlet så meget at den yderste indpakning var så smadret, at det har været meget tæt på, at brillerne også var blevet ødelagt. Udleveringsstedet havde også svært ved at scanne koden, da jeg hentede pakken, da pakken var temmelig smadret.
Andreas Fogtmann
"Har ventet over en uge 8g har endnu…"
Har ventet over en uge 8g har endnu ikke modtaget ordren endnu , og tracking nummeret virker ikke
Widget Preview
Add to your site