CPHLIVING
Katja Wettergreen
"Virkelig ordenlig service"
Jeg bestilte nogle hylder til vores brusekabine, og fik tilsendt de forkerte. Det var jo selvfølgelig irriterende, men servicen efterfølgende var så fin og god, at jeg til enhver en tid vil anbefale Cphliving. At lave en fejl kan ske for enhver, men jeg fik allerede dagen efter tilsendt de rigtige hylder - det inden jeg havde sendt de forkerte tilbage. Så jeg er meget tilfreds
/Katja
Familien Jørgensen
"Virkelig god kundeservice"
Virkelig god kundeservice.
Vejleder og hjælper- hurtigt svar.
God kundeservice…
Handler meget gerne her igen.
Lone
"Bestilte 2 bademåtter i starten af Juli…"
Bestilte 2 bademåtter i starten af Juli måned, og har ingen varer set nu efter 1,5 måned. De bliver ved med blot at skrive at min ordre er udsat 1-2 uger, og at det skyldes sommerferie?? øhhhh......ellers tak....hvor mange gange kan man udsætte 1-2 uger? Måske derfor at JYSK klarer sig så godt :-)
Nina
"Man kan desværre ikke give mindre end 1…"
Man kan desværre ikke give mindre end 1 stjerne. Jeg havde ønsket mig et picnictæppe ( altså sådan et man tager med ud i naturen og lægger på jorden ) med vandafvisende bagside. Min forventning da jeg så var så heldig at få det til min fødselsdag, var at jeg kunne sidde på det i naturen UDEN at blive våd. På dagen var det sommer i Danmark, 25 grader og fuld sol. Jeg tog straks tæppet med ud i haven for at prøve det af, og skuffelsen kom efter mindre end 2 min. Græsset var IKKE vådt. Jorden fugtig, men ikke våd. Men ikke desto mindre blev jeg våd på numsen ved at sidde på tæppet. Jeg vil ikke kalde det vandafvisende, nærmere vand gennemtrængende. Da jeg så idag tager kontakt til firmaet, bliver jeg mødt af en ubehagelig medarbejder. Jeg forklarer min oplevelse og bliver straks mødt med at jeg da bare kan kontakte Forbrugerrådet. De har ikke skrevet vandtæt om picnictæppe, og hun forklarer mig at det vil kunne holde til at man hælder vand på bagsiden af tæppet uden at det så ville trænge igennem. Jeg fik også den flabede besked at jeg jo kunne gå i Bauhaus og købe en presenning. Jeg var mildest talt i chok over en sådan behandling. Et tæppe der måske højst koster firmaet 50kr i indkøb vil de ikke love at kreditere hvis jeg vælger selv at betale for at sende det retur. Jeg overvejer lige nu Forbrugerrådet, Kontant, BT og Ekstra bladet imens jeg undrer mig over at man kan drive den slags webshop her i landet.
Eva Zenia Hegnsholt
"Har prøver at returnere"
Har prøver at returnere, hverken kvalitet eller udseende levede op til forventningerne. Har aldrig fået mine penge tilbage.
Flemming Erik Fisker
"Meget ringe kvalitet på deres sengetøj"
Meget ringe kvalitet på deres sengetøj. Gik hurtig i stykker i både lynlåsen og stoffet omkring lynlåsen.
Så nu er det ene sæt ubrugelig, og et sæt der ikke er. Så enten skal man slet ikke bruge det eller smide begge ud.
Køber ikke ved dem igen.
Flemming Bærentzen Friis
"Første, sidste og eneste gang!"
Første, sidste og eneste gang jeg handler her.
Ros for nem bestilling og hurtig levering, men når man returnerer, så bliver man mødt af sløvhed.
Det er selvfølgelig træls for butikken når kunder returnerer, men sådan er vilkårene ved at drive en webshop.
Jeg returnerer købet, betaler selvfølgelig selv returfragten, og så sker der intet før jeg pænt spørger til at få pengene retur. Herefter returnerer de kun for varen og ikke for fragten, dette på trods af lovgivning og deres egne handelsbetingelser.
Jeg gør pænt opmærksom på fejlen, men hører herefter intet.
Freja
"Super god kundeservice"
Super god kundeservice, fik svar på mail inden for 40 minutter og inden for en time havde vi løst problemet. Her handler jeg bestemt igen.
Malte Hvenegaard
"Venlig, kompetent og personlig vejledning. Virkelig godt"
2.
Fantastisk kvalitet og rigtig fin service i deres butik i Frederiksberg Centret. Jeg købte flere sæt af deres sengetøj i egyptisk bomuld og fik meget kompetent og venlig betjening.
Indtil videre er vi meget imponerede over kvaliteten af sengetøjet. Det er nærmest kun blevet blødere efter vask.
Nikoline Frisenette
"Virksomhed, der brænder for kvalitet og god service"
Dygtige mennesker, der brænder for deres varer og virksomhed. Meget højt service og vidensniveau. Har handlet der ofte, og har aldrig oplevet andet end at blive mødt med smil, og altid gået derfra med de rigtige varer. Vil bestemt anbefale til alle og enhver.
Som en anden også skriver - ærgerligt med spam af dårlige reviews vedr. amning, som tydeligvis ikke har noget med denne butik at gøre.
Widget Preview
Add to your site