Picsmart

Food, Beverages & Tobacco
badge Company profile claimed
534 reviews
Overall Rating
Customer Reviews about

Picsmart

Write a review about picsmart.se
Show Reviews

Bertil Koch

4.00/5.00

"Alla är trevliga och"

Alla är trevliga och. Försöker tillgodose önskemålen
Men ibland plockas lite väl fort så att det blir någon annan variant av varan än den beställda
T.ex. en annan sorts juice eller yoghurt

16/04/2025

Charlotta Hjorth

4.00/5.00

"Bra & snabb service"

Bra & snabb service. Ringer o meddelar om en produkt/ vara är slut så man kan ta en annan om man vill.

Kan bli bättre på att ta fina & fräscha grönskar & frukt. (Är lite kräsen) Det är viktigt tycket jag att sakerna är av bra kvalitet eftersom det är svårt att få något annat när väl har fått sin leverans.
Är en nöjd kund & återkommer mer en gärna.

02/03/2025

Birgitta Taö

3.00/5.00

"I stort sett nöjd"

Gillar tjänsten men ibland kommer varorna mycket efter utsatt tid. Det är frustrerande.

22/02/2025

Anette Strandberg

1.00/5.00

"Picsmart "

Tydligen så är det nya ägare? För det står online att picsmart gick i konkurs. Men iallafall de nya ägare är inte bättre. Det står att man ska kunna chatta, ringa eller skicka e-post. Det enda man kan göra är skicka e-post. Killen som kom med maten var 20 minuter sen och kunde inte Svenska som vanligt, knappt Engelska heller för den delen. Jag har betalat extra för plockavgift och leverans. Då förväntar jag bättre än när Ica kör ut och i tid. Får nog återgå till att bara beställa från Ica online hädanefter.

11/02/2025

Chris

5.00/5.00

"Picsmart är den perfekta lösningen!"

Picsmart är den perfekta lösningen för dagarna när man inte orkar gå utanför dörren, men ändå behöver handla.

10/02/2025

kund

5.00/5.00

"Snabbt & behändigt"

Snabbt & behändigt. Mycket nöjd.

14/01/2025

Esbjörn Backlund

5.00/5.00

"Liten försening på 35min men trevligt…"

Liten försening på 35min men trevligt bemötande lyfte upp det betyget till max.

08/01/2025

kund

2.00/5.00

"Av sex beställda varor hade ni bara tre."

Av sex beställda varor hade ni bara tre.

04/01/2025

Lennart Berns

3.00/5.00

"Försenad leverans"

Skulle fått leverans mellan 18 - 20. Ingen kom, inget besked. Telefonnumret som anges vara öppet dygnet runt: Numret har ingen abonnent. - Efter att detta skrevs kom leveransen kl 22, dock utan avisering om förseningen.

30/12/2024

Lina

1.00/5.00

"Försämrats avsevärt"

Picsmart var från början kanon och jag använde mig ofta av tjänsten.
Försämringarna har kommit gradvis. Försenade leveranser och ingen kommunikation, sen försvann möjligheten att ringa till kundtjänst och istället hänvisas man till en chatt som inte är öppen när det står att den ska vara det. Det som återstår är mail vilket innebär att inga problem går att lösa vid leveranstillfället. Kundtjänsten är de gånger man lyckas få kontakt oengagerad.

När så möjligheten att handla till aktuella extrapriser och till stammispriser försvann var det spiken i kistan för min del. Det var det enda som kunde motivera fortsatt användning av tjänsten.

Jag har nu sagt upp mitt konto (vilket jag också fick tjata mig till genom kundtjänst) och kommer aldrig använda picsmart igen.
Trist på en bra idé.

16/12/2024
Built for truth-seekers. We collect real reviews so you can find reliable businesses fast. Share your insights—help the next person out.
© 2025 - All rights reserved