Sweef AB

Home & Garden
badge Company profile claimed
801 reviews
Overall Rating
Customer Reviews about

Sweef AB

Write a review about sweef.se/kundomdomen
Show Reviews

kund

1.00/5.00

"Service under all kritik!"

Vi beställde i december en soffa och ett bord från SWEEF. Uppskattad leveranstid var redan lång 8-12 veckor.

v.12 fick vi soffan levererad men ej bordet. Efter många meddelande fram och tillbaka då bordet skulle ha "försvunnit" på lagret till att det inte fanns fick vi info om att det skulle komma i slutet på mars eller början på april. Passerade denna tid utan återkoppling, där vi igen tog kontakt med SWEEF. Fick då veta att bordet preliminärt skulle komma in 19 april. Nu är det 24 april, även denna gång ingen återkoppling och nytt förväntat leveransdatum till mitten på maj.

Detta är under all kritik och skulle inte rekommendera någon att köpa dyrare produkter från SWEEF när servicen är så bristfällig.

24/04/2025

Malin Kockum

1.00/5.00

"Välj en annan soffleverantör!"

Oprofessionellt företag som inte levererar produkter i tid, som inte lyssnar eller försöker lösa problem. Istället kommunicerar de skriftligt med oproffsiga och obehagliga kommentarer som; ”Såklart vill ni ha er soffa så fort som möjligt, det förstår vi till fullo när man inväntar en Sweef-kärlek... ❣️🥰 …Sveriges skönaste kramar…”
Detta istället för att be om ursäkt och rätta till problemet.

6 veckors väntetid blev till 6 månader och fortfarande ingen soffa… och de har samma sätt att glättigt kommunicera och nonchalera oss som kunder och inga tecken visar på att de är ledsna över vad som hänt.

Obehagligt, opersonligt, undflyende och oacceptabelt.

/Malin

21/04/2025

Namn

1.00/5.00

"Varför står 60 dagars faktura som ett…"

Varför står 60 dagars faktura som ett alternativ när det sen inte går att välja när man ska genomföra köpet?


Edit: Sweef svarat.
Då kanske det inte ska stå som alternativ.

12/04/2025

Adam Rosenkrantz

1.00/5.00

"Absolut sämsta köpupplevelsen någonsin!"

Absolut sämsta köpupplevelsen någonsin!

Beställde en pre-made soffa och hela grejen med den är att det ska gå fort, 16 februari är den beställd och står fortfarande utan soffa idag den 9 april. Beställer soffan och får en orderbekräftelse (som hamnar i skräpposten) och en tid senare faktureras i Klarna. Jag kontaktar Sweef i chatten och frågar vad som händer och de säger att soffan är på väg. Ca 10 dagar efter beställning får jag en leveransbekräftelse från Future Mobility. Efter ytterligare 10-12 dagar till hör jag av mig till FM och undrar vad som händer och då uppger de att jag ska kontakta Sweef.

Jag blir först då uppmärksammad att de har haft felaktigt lagersaldo och att de meddelat detta i ett mejl som även det ligger i skräpposten (alltså innan de fakturerat och skickat ut leveransbekräftelse via FM). I mejlet har de erbjudit en annan variant, men den finns inte längre tillgänglig när blir uppmärssammad på detta - trots att det i deras mejl inte stod något om tidsfrist på erbjudandet. Jag har vid det här laget hunnit göra mig av med min gamla soffa (8:e mars).

Får veta att soffan kommer in i lager igen i mitten på mars, och Sweef bjuder på leveransen för att min soffa som skulle kommit i slutet på februari nu inkommer i mitten på mars - vilket jag tyckte var ok. Leverans uppges i detta mejl till 2-10 dagar.

Nu 21:e mars. ingen soffa eller ett ord från Sweef. Däremot har sweef markerat ärendet hanterat på Klarna så betalningen har satts igång igen. Jag behöver kontakta dem och Klarna - igen - samtidigt som jag påtalar att de vid upprepade tillfällen sagt ”runt mitten på mars” därefter 2-10 arbetsdagars leverans, som sedan blir ”ca 10 arbetsdagar” innan man får den levererad. Jag möts av ifrågasättande av att det var en ”cirka beräkning”.

Kundservice är i det här stadiet helt oförstående och vill inte hjälpa till, kan inte kommunicera när jag får soffan, och inte heller något intresse av att kompensera mig för att jag stått utan soffa och behövt låna en för att det ska gå ihop. Efter att JAG behöver ringa och fråga om det ens finns någon soffa den 25 mars, uppger de att den är påväg och att "under nästa vecka (31 mars-4 april) ska leveransbolaget höra av sig för bokning av leverans" och bjuds på ett möbelkit (som jag inte hört någonting mer om vid detta tillfälle)

Varken Sweef eller leveransbolag hörde av sig under kommande vecka, 8 april fick jag åter igen kontakta dem och 20 minuter senare får jag en länk från leveransbolaget där första möjliga leveranstid är 15:e april. Jag får någon timme senare ett mejl där påstår att jag har blivit kontaktad på sms (vilket jag alltså inte blev förrän någon timme tidigare) och att de uppfyllt sitt åtagande ”inom rätt tidsram”. Inte en ursäkt, och först efter jag påtalat att det är en helt orimlig situation blir jag uppringd av FM och blir erbjuden leverans 14:e april.

Helt otroligt dåligt skött av Sweef. Dels för att de inte ger en seriös kompensation för att det strulat såhär mycket men främst för tonen och argumentationen från delar av deras ”kundservice” där en uppriktig ursäkt istället för nonchalans hade räckt långt.

Jag hade hävt köpet om jag hade haft energi kvar.

/Adam

09/04/2025

Erina Andersson

1.00/5.00

"Skojare"

Sämsta upplevelsen jag någonsin haft på ett onlineköp. Har krånglat sen köptillfället. Haft mejlkontakt med de men inte fått svar alls. Kommer aldrig mer köpa en möbel där ifrån. Om du tänker köpa, ha MARGINAL för det kommer dröja så in i h-vete innan den kommer och du kan inte förvänta dig hjälp.

03/04/2025

Dolores

5.00/5.00

"Good Quality/price"

At first I was very nervous ordering from sweef because of the low trustpilot rating and people writing bad reviews. But now I am very satisfied with the purchase. Shipping took shorter than expected. Upon ordering I was told it will take 11-13 week for my sofa to be delivered. It came about 8 weeks after delivering which I am very happy about. Other than that, costumer service was really good, fast reply time, giving me all the details I needed and just being friendly. The product itself (björnen schlafsofa, ecksofa) looks really good, it is comfortable to sit or sleep on and it seems to be that is has really good quality. There was a little bit of new furniture smell (like any new furniture), but I left the window open and it was pretty much gone the next day.
Hopefully overtime sofa proves its quality. Right now I am very satisfied.

13/03/2025

Irene Lilleborn

5.00/5.00

"Cozy Corner ♥️…"

Vi köpte en Cozy Corner som det inledningsvis var lite problem med. Tack vara ett fantastiskt förstående kundteam fick vi all hjälp vi kunnat önska oss.
Nu har vi en soffa som är helt underbar. Vill verkligen rekommendera Cozy Corner och ge Ida och Livia beröm för deras fina support och hjälp.

10/03/2025

Björn Bekkhus

1.00/5.00

"Katastrof "

Katastrof

Soffan i sig är jätteskön men det har varit en parodi av misslyckanden från företagets sida. Vi beställde soffan sommaren 2024 och leverans kom i september (efter haveri med missad leveransdatum). Vid leveransen tar de inte med och installerar alla ben. Soffan går därför sönder efter två veckor.

Idag i skrivande stund 20e februari så ska vi äntligen få reservdelen. Jag ringer för säkerhetsskull en vecka innan till Sweef för att försäkra mig om att alla delar verkligen är med vilket de bekräftar. När leveransen kommer saknas såklart benen!

Katastrof!

20/02/2025

Fingolfin

5.00/5.00

"Valen + fotpall"

Bra service i butik, skönt soffhäng efter man fick produkten, leveranstiden var som förväntat. Haft valen + fotpall i cirka 6 mån nu och tycker sammets tyget är riktigt stryktåligt och fläckar försvinner med att bara torka lite. Rekommenderade min syster att köpa en sweef soffa också, även hon blev väldigt nöjd.

19/01/2025

André Eriksson

1.00/5.00

"Strong smell/mould?"

Strong smell. Long delivery time. Expensive vs quality. Our soffa came in between Christmas and new year ( good time right!?) with something looking like black mould on the wood under the whole sofa. Almost got a second hand feeling on the sofa. And the risk now that we would have bad/allergic air in the room. Rather than excusing the defect we got a long answer what it it might be instead of mould. Rather than taking that defect/ complaint back to their factory and sort it out. The offered a new part (unclear how) or some discount in the end. The discount was a joke (very small procent). We will will now throw out the soffa and buy a new one from somewhere else. (We didn’t take a new part as they could not guarantee the replacement to be free from this black mould pattern.

02/01/2025
Built for truth-seekers. We collect real reviews so you can find reliable businesses fast. Share your insights—help the next person out.
© 2025 - All rights reserved